Atatürk Havalimanından Kazan’a hareket

19:00 – Atatürk Havalimanında check-in ve pasaport kontrol için hazır bulunuyoruz.

21:15 – TK 427 numaralı Uçağımız Atatürk havalimanından kalkıyor

  1. Gün Kazan Uluslar arası Havalimanına varış ve aynı gün Kazan şehir gezisi ve panoramik şehir turu

 

 

00:50 – Kazan uluslar arası havalimanına varış  pasaport kontrol ve bağaj teslimi

02:30 – Havalimanından Hotele doğru hareket ediyoruz

03:15 – Hotel check-in ve yerleşme

08:00 – 10:30 – Açık büfe sabah kahvaltısı Hotel’de

11:00 – Hotel’den Şehir gezimiz için ayrılıyoruz

Şehir gezisi hakkında bilgi.

Bugün Özerk Tataristan’ın başkenti olan Kazan, Altın Orda hanlarının da baş şehriydi. 1005 yılında kurulan Kazan, 2005 yılında bininci yaşını coşkuyla kutladı. Kentin pek çok yeri bu kutlama için yenilendi. Kent, Rusya’da İslam’ın merkezi olarak biliniyor. Bugün halkın yüzde 52’si Tatar, yüzde 38’i Rus, yüzde 2’si Çuvaş ve yüzde 1’i de Ukrayna kökenli. Kentte özellikle İslam ve Ortodoks kilisesine ait eserler bulunuyor. 2005 yılında Avrupa’nın en büyük camii Kazan’da hizmete açıldı. Kentin Tatar özellikleri taşıyan kuleleri, müzeleri, el sanatlı ahşap camileri, tarihi kiliseleri ve eski mahalleleri hâlâ ayakta. Dev blok yapılar ve geniş bulvarlar da Sovyet zamanının simgeleri olarak yaşıyor. Tatar hanlarının saraylarını, idare binalarını, cami ve medreseleri, bey konaklarını barındıran Kazan Kalesi, Ruslar tarafından yıkıldı ve daha sonra Kremlin adıyla yeniden inşa edildi. Ahşap surların yerine, yeni surlar yapıldı. O devirden günümüze ayakta kalmayı başarabilen bir tek Süyümbike Kulesi oldu. Yedi katlı ve 75 metre olan bu kule, son Tatar hanlarından Sefa Giray’ın hatunu Süyümbike adına inşa edilmiş. Kulenin hemen ardında Tatar kaanlarına ait mozoleler de görülebilir. Kul Şerif Camii, Kazan Hanlığı’nın en görkemli yapısıydı. Mimari olarak o kadar eşsizdi ki, Ruslar Moskova’daki ünlü rengârenk Vasili Kilisesi’ni bu camiyi örnek alarak inşa etti. Cami, şehri işgal eden Korkunç İvan tarafından yıkılmıştı. Şimdi Kremlin’in duvarlarının ardında yükselen sekiz minareli Kul Şerif Camii, birkaç yıl önce eskisinin yerine Tataristan’ın simgesi olarak inşa edildi. İdil (Volga) Nehri, Kazan’ı taçlandıran bir su cenneti. Şehrin çevresindeki diğer nehirler, göller, barajlar da hesaba katılırsa Kazan için suların labirentinde bir şehir denebilir. Tatarların “İtil Suu” dediği Volga, birçok noktada güzel kent manzarası sunuyor. Kazan, kültürü ve mimarisiyle Tataristan’ın bir simgesi. Tarihi 1000 yıl geriye gittiği ve o dönemde Rus kenti bulunmadığı düşünülürse, ne kadar köklü bir kültür yaşattığı anlaşılabilir. Tarihçiler, kenti kuranların Türk boylarından Kıpçaklar ve Bulgarlar olduğu üzerinde hemfikir. Tatarlar, Rus devriminin ilk yıllarında, 1923 yılında İslam’ın bu topraklara girişinin 1000. yılını coşkuyla kutlamışlardı. O yıllarda Bolşevik Partisi, Tatarlara ihtiyaç duyduğundan daha yumuşaktı. Ancak sonraları bağımsızlık üzerine büyük bir baskı kuruldu. Kazan şehir gezimizi bitirip otelimize geri dönüyoruz

18:00 – Akşam yemeği

  1. Gün Sviyazhsk Adası Turu

07:00 – 09:00 Hotel’de açık büfe sabah kahvaltısı

10:00 –  Sviyazhsk’a hareket ediyoruz.

10:45 – Sviyazhsk adası tur başlangıcı

Korkunç Ivan Kazan’ı dört kez ele geçirmeye çalıştı, Tatarlar ise şehirlerini dört kez cesurca savunup Ivan’ı Moskova’ya geri gönderdiler. Korkunç Ivan daha 17 yaşında kendisini Rusya’nın ilk çarı ilan edip Rus İmparatorluğun sınırlarını Sibirya’ya kadar genişletmeyi başarmıştır. Korkunç Ivan Kazan’ı ele geçirebilmek için bir kale şehir yapmaya karar verir. Binlerce kişi Kazan’dan 1000 km. uzakta bir kale inşa etmek için bütün kış çalışır. 1551 baharında kale parçalar halinde Volga nehri üzerinden Sviyazhsk’a taşınır ve dört hafta gibi kısa bir sürede monte edilir. Burası Korkunç Ivan’a Kazan’ı ele geçirmesi için bir kale olur. Yaklaşık 63 hektarlık bir alana kurulmuştur. Savaşlar, cesaret, devrimler ve masallar bu küçük adada yaşanmıştır. Bu adada Volga üzerinde yüzyıllardır ayakta kalan tek ahşap kiliseyi görebiliriz. Aynı zamanda adadaki Meryem Ana kilisesi de kusursuz güzelliktedir. Adanın her köşesi muhteşem manzaralara sahiptir. 2010 yılında Tataristan’ın ilk Cumhurbaşkanı bu adada bir yenileme çalışması başlatır. Burası eskiden bir savaş adasıydı, şimdi ise bir barış ve huzur adası oldu. Sviyazhsk adası tarihi veya ruhani bir yer olmaktan daha öte burası Tataristan için muhteşem bir hazinedir. Efsaneye göre Ivan’ın hayaletinin hala bu adada olduğu söylenir

18:00 – Akşam yemeği

  1. Gün Bulgar Şehir Turu

Not : Sabah çıkarken check-out yapıyoruz.

Yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası Bulgar şehrine varıyoruz. Uzun yıllar önce Volga nehri kıyısında Doğu Avrupa’nın en büyük ticaret, siyaset ve kültür merkezi büyük bir şehir devleti kuruldu, o şehrin adı Bulgar’dı. Rusya’da İslamiyet’in ilk kabul edildiği yer ve bugünkü Tatarların vatanı… Bulgar’da ilk yerleşimler 1000 yıldan daha uzun süre önce ortaya çıkar ve Bulgar şehri Volga kıyısında kültürlerin kesiştiği bir şehir haline gelir. Bağdat halifesinin gönderdiği misyonerler 922 yılında Bulgar’a gelir. Emir Almuş İslamiyet’i kabul eder ve Bulgar’a yaymaya başlar. Zamanla Bulgar şehri ekonomik, politik ve kültürel yönden çok gelişir. Zamanın Londra veya Paris’inden daha büyük olan şehirde bütün unsurlardan ve dinlerden 50.000 kişi barış içinde yaşar. Şehirde bilim çok gelişmiştir ve yeni keşifler ortaya çıkar. Özellikle gökyüzü ve tıp alanında önemli gelişmeler olur. Ancak zamanla şehrin üzerine felaket çöker. Şehir ilk önce Moğol hükümdarı Kaan Batu tarafından işgal edilir. Daha sonra Timurleng şehri yakıp yıkar ve en sonunda Moskova’nın muhteşem prensi Vasili şehri tamamen yok eder. Bunun sonucunda bir zamanların güçlü Bulgar hayatı yok olur. Bugün Bulgar şehri Tataristan’ın en iyi tarihi mekanlarından biridir. Kısa bir süre önce de UNESCO dünya mirası listesine girmiştir. Dünyanın dört bir yanından Müslümanlar Bulgar’ı ziyaret etmek için buraya gelmektedirler. Her kösesinde ayrı bir tarih barındırır. Arkeolojik araştırmalar halen devam etmekte ve şehir turistik açıdan hergün daha da güzelleşmektedir. Buranın en güzel yapılarından olan Beyaz Cami ve anıtı İslamiyet’in ilk kez kabul edildiği 11. Yüzyıl anısına inşa edilmiştir. Anıt dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’ini içinde barındırır.

15:00 Öğle yemeği

16:30 Kazan’a dönüş için hareket

19:00 – Gala Yemeği ve Tatar Kültür Dans Gösterisi

Not : Bulgar şehrine giderken gemi ile gidiyoruz İdil ve Kama nehirlerinden geçer dönüşte ise otobüslerimizle Kazan’a geliyoruz.

  1. Gün Raif Manastry Turu

08:00 – 10:00 Hotelde kahvaltı

11:45 – Tur başlangıç için hareket

13:20 – Raif Manastry hareket

14:00 – Raif Manastry turu

17:00 – Kazan’a dönüş

18:00 – Akşam Yemeği

23:30 – Hotelden ayrılış

  1. Gün İstanbul’a geri dönüş

02:00 – İstanbul’a hareket

06:00 – İstanbul’a varış

Fiyatlar ve diğer sorularınız için ;  Bize ulaşın: tatkazantravels@mail.ru veya Whatsapp : +79625632236© Copyright 2018 by Kazan Travels LTD.